2017-01-03

Nie marnujemy drugiego życia

 

- Chciałam przypomnieć, że propagujemy wiedzę o transplantacjach nie tylko poprzez sport, dając świadectwo, że przeszczep to naprawdę nowe życie, ale także biorąc udział w spotkaniach czy wykładach. Przygotowujemy też teksty do biuletynów, materiały promocyjne, prowadzimy Facebooka oraz stronę internetową. Współpracujemy także z samorządami. - mówi Krystyna Murdzek, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

 

Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji zrzesza 120 aktywnych ludzi po przeszczepach nerki, serca czy wątroby oraz oczekujących na przeszczep- pacjentów dializowanych a także 58 osób popierających ideę transplantacji - m.in. członkowie rodzin, lekarze, nauczyciele.

 

Czy w ciągu ostatnich miesięcy stowarzyszeniu przybyło nowych członków?


Krystyna Murdzek: - W ciągu ostatniego roku zapisało się do nas kilka nowych osób. Dwie z nich to osoby, które bliższy kontakt z nami nawiązały na „Biegu po Nowe Życie”, dawca i biorca z przeszczepu rodzinnego. Najwięcej mamy osób po przeszczepach nerek i to się pewno nigdy nie zmieni, bo nerki po prostu przeszczepia się najczęściej. Na drugim miejscu są pacjenci po przeszczepach wątroby, na trzecim osoby, które otrzymały nowe serca.

 

Na pewno wielu członków stowarzyszenia zobaczymy wiosną na „Biegu po Nowe Życie” w Wiśle. Czy przygotowujecie się jeszcze do jakiejś dużej imprezy w przyszłym roku?


- Przede wszystkim do Światowych Igrzysk dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w hiszpańskiej Maladze. Za nami ostatnie zawody z kalendarza imprez na rok 2016. Były to I Ogólnopolskie Halowe Igrzyska w Brzeszczach. Specjalny list do uczestników i organizatorów wystosowała pani premier Beata Szydło. Pani premier m.in. napisała: „Organizacja turnieju to wspaniała inicjatywa umożliwiająca pokazanie osób po przeszczepieniu narządów, jako czynnych, pełnych energii, spełniających swoje pasje ludzi. Takie wydarzenie z kolei przyczynia się do wzrostu świadomości naszego społeczeństwa na temat transplantologii, a także promocji zdrowego trybu życia."
Patronat honorowy nad imprezą objął podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Widera, który osobiście zaszczycił nas swoją obecnością. To była ciekawa i udana impreza.
Chciałam przypomnieć, że propagujemy wiedzę o transplantacjach nie tylko poprzez sport, dając świadectwo, że przeszczep to naprawdę nowe życie, ale także biorąc udział w spotkaniach czy wykładach. Ja w listopadzie byłam na konferencji nefrologicznej w Moskwie, na której mowa była m.in. o propagowaniu sportu wśród osób po przeszczepach i popularyzacji świadomego dawstwa poprzez sport. Uczestnicy pytali także o „Bieg po Nowe Życie”. Byli bardzo zainteresowani tym wydarzeniem, nie kryjąc chęci udziału w tej znanej już także poza granicami Polski formule, bo u nich sport po transplantacjach praktycznie nie istnieje.

 

Sport to zdrowie także w przypadku osób po przeszczepach?


- Oczywiście! Sport to zdrowie. Osoby w dobrej kondycji fizycznej są silniejsze i łatwiej im pokonywać negatywne skutki leków immunosupresyjnych, przyjmowanych przeciwko odrzuceniu narządu. Zapraszamy do nas także osoby dializowane. Są dowody, że osoby wysportowane mają znacznie większe szanse na to, że operacja u nich odbędzie się bez powikłań, a nowy narząd podejmie szybciej pracę. Większość naszych członków po przeszczepach nerek też przechodziła przez etap dializ. Zwykle dializowania unikają tylko ci pacjenci, którzy dostają szansę na przeszczep wyprzedzający lub rodzinny, a takich zabiegów jest w Polsce ciągle zdecydowanie za mało.

 

Niektórzy chorują od urodzenia. W przypadku niektórych osób wiadomo, że wcześniej czy później, by normalnie żyć, będą potrzebowały nowego narządu. A jaka jest pani historia?


- Ja od dzieciństwa byłam okazem zdrowia, biegałam na nartach, skończyłam Akademię Wychowania Fizycznego. Pierwsze kłopoty z nerkami miałam jeszcze w czasie studiów, dostałam skierowanie na urografię, ale je zignorowałam. Byłam już nauczycielką WF, gdy kłopoty wróciły. Okazało się, że mam zapalenie miedniczek nerkowych i wielotorbielowatość nerek. Lekarze ostrzegli, że grozi mi niewydolność nerek. Nerkę w 2001 roku przeszczepił mi prof. Andrzej Chmura z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Warszawie. W najśmielszych marzeniach nie przypuszczałam, że choroba przyniesie mi tyle dobra i nowych pomysłów. Cztery lata później założyliśmy Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji.

 

Przeszczep w pani sytuacji rzeczy wiście oznaczał powrót do normalnego życia?


- Oczywiście! Przed operacją czułam się fatalnie. Jeździłam na dializy, puchły mi nogi, bolała głowa, wypadały włosy, mimo to byłam aktywna zawodowo i sportowo, chociaż w moje możliwości były ograniczone. Uczyłam WF, trenowałam grupę i jeździłam na zawody. Samą operację zniosłam doskonale. Już trzy miesiące po zabiegu jeździłam w Zakopanem na nartach. Po przeszczepie można pracować, uczyć się, podróżować, po prostu cieszyć się życiem. Niestety, w Polsce nadal jest zbyt mała świadomość dotycząca przeszczepów narządów. W ciągu ostatnich dwóch lat spadła liczba przeszczepień. W 2015 roku odnotowano 100 przeszczepień mniej. Nadal niektórzy pacjenci umierają tylko dlatego, że w porę nie otrzymali nowego serca, wątroby czy nerki. Rolą stowarzyszenia jest zachęcić ludzi do rozmów, refleksji. To ważne, żeby o tym rozmawiać z bliskimi, żeby wiedzieli, jaką decyzję mają podjąć w wypadku naszej nagłej śmierci. Swoim przykładem dajemy dowód, że nie marnujemy drugiej szansy. Rolą stowarzyszenia jest także integrowanie pacjentów po przeszczepach. Dobrze jest mieć kogoś, kto przeszedł podobną drogę, miewa takie same problemy, pożalić się, wygadać czy wymienić doświadczenia.

 

11.01-12.01.2014 – Mazurkas Conference Centre & Hotel – zapoznaj się z agendą i zgłoś swój udział.

Szkolenie Mazurkas

Nasza Społeczność

Czyli nasi najlepsi, tutaj może znaleźć się każdy z Was.
Dodaj swoje zgłoszenie - Formularz od rangi Bronze Executive

Nasz konkurs, a dla Was nagrody. To jest bardzo emocjonująca zakładka, w której zawsze znajdziecie pytania konkursowe. Konkurs ma charakter cykliczny.

Konkurs

Wydarzenia, wydarzenia, wydarzenia, czyli nasze co, gdzie, kiedy współtworzone przez Was.

Wydarzenia i szkolenia

Partnerzy

 

nowosci_szczegoly2.php