2017-01-03

Życie uratował im ten sam człowiek !


Agnieszka Durlik i Piotr Chojnacki otrzymali nowe nerki od tego samego dawcy. Poznali się na szpitalnym korytarzu, przyjaźnią się do dziś :)

 

 

Często żyjemy w przeświadczeniu, że jesteśmy zdrowi i problem przeszczepów narządów nas dlatego nie dotyczy. Brakuje nam świadomości, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebować nowego narządu. Jak to się stało, że potrzebowaliście nowych nerek?

 


Piotr Chojnacki: Moje nerki zniszczyło kłębuszkowe zapalenie nerek. Choroba zrobiła w nich takie spustoszenie, że potrzebne były dializy. Jeździłem na nie przez 3,5 roku. Aż do momentu, kiedy odebrałem telefon z oddziału transplantologii, że jest dla mnie nowa nerka. To było 20 lat temu.

 

Agnieszka Durlik: Moje nerki zniszczyła autoimmunologiczna choroba: ziarniniakowatość Wegenera. To choroba, w której dochodzi do martwiczego zapalenia naczyń krwionośnych, zwłaszcza dróg oddechowych i właśnie nerek. Miałam dopiero 20 lat, gdy rozpoznano u mnie tę chorobę. Nie byłam przygotowana na dializy, pobyty w szpitalach. Wiedziałam, że szansą dla mnie będzie nowa nerka. Zostałam wpisana na listę osób oczekujących na przeszczep. Moja mama bardzo chciała oddać mi swoją nerkę, była do tego przygotowywana. Ale stało się inaczej. Byłam akurat w domu, gdy zadzwonił telefon z informacją, że jest dla mnie nerka.
Telefon zadzwonił do was w tym samym dniu, bo otrzymaliście nerki od tego samego dawcy. Wiecie, kim był?

 

AD: Wiem tylko, że to był młody, 40-letni mężczyzna. O wiele za młody na to, by umierać.
Znaliście się przed przeszczepem?

 

PCh: Nie, po raz pierwszy spotkaliśmy się na szpitalnym korytarzu.

 

AD: Przyjechałam do tego szpitala bardzo wystraszona. Ale gdy tylko tam dotarłam, strach minął. Wszyscy w szpitalu byli dla mnie bardzo mili, podtrzymywali mnie na duchu. A co do naszej znajomości, to czasem śmieję się, że dzięki nowej nerce zyskałam także przyszywanego brata. Co roku 12 lutego obchodzimy nasze drugie „urodziny”. Zaprzyjaźniliśmy się ze sobą.

 

PCh: Spotykamy się w tym dni, jeśli nie możemy się zobaczyć, to do siebie dzwonimy, żeby sobie powspominać tamten moment. Po przeszczepie można prowadzić normalne życie?

 

PCh: Oczywiście, nie ma w tym ani odrobiny przesady, że przeszczep to nowe życie. Prowadzę firmę, pracuję pewno więcej, niż niejeden zupełnie zdrowy człowiek, który nie jest po takich przejściach. Także po pracy prowadzę aktywne życie, gram np. w tenisa. Ciągle jeszcze za mało się chyba o tym mówi, bo spotykam osoby po przeszczepach aktywne, jak ja, ale spotykam także i takich ludzi, którzy po przeszczepie przesadnie o siebie dbają, myślą już tak naprawdę tylko o tym, żeby przejść na rentę.

 

AD: Potwierdzam, po przeszczepie można prowadzić aktywne życie. też mam własną firmę, pracuję więcej, niż 8 godzin dziennie. Lubię aktywność fizyczną, uprawiam chód sportowy, biegam, jeżdżę na rowerze, na nartach. Z mistrzostw świata osób po przeszczepach przywiozłam złote medale. Nie zmarnowałam podarowanego mi narządu.

 

Na „Biegu po Nowe Życie” spotkać można osoby, które są już po drugim przeszczepie. Dlaczego tak się dzieje?

 

PCh: Przeszczepiona nerka nie pracuje tak długo, jak własny narząd. Może się okazać, że potrzebny jest kolejny przeszczep, trzeba być przygotowanym na taką sytuację, nie można się załamywać. W moim przypadku tak było. Po kilkunastu latach od przeszczepu moja nerka przestała działać. Na szczęście znalazł się dla mnie kolejny narząd, operacja się udała. Nic to nie zmieniło, żyję normalnie.

 

AD: Mocno trzymałam za mojego przyszywanego brata kciuki w tym trudnym momencie i bardzo się cieszyłam, gdy okazało się, że wszystko się skończyło pomyślnie. Przeszczepy naprawdę ratują ludzkie życie. Nigdy nie będzie dość mówienia o tym.

11.01-12.01.2014 – Mazurkas Conference Centre & Hotel – zapoznaj się z agendą i zgłoś swój udział.

Szkolenie Mazurkas

Nasza Społeczność

Czyli nasi najlepsi, tutaj może znaleźć się każdy z Was.
Dodaj swoje zgłoszenie - Formularz od rangi Bronze Executive

Nasz konkurs, a dla Was nagrody. To jest bardzo emocjonująca zakładka, w której zawsze znajdziecie pytania konkursowe. Konkurs ma charakter cykliczny.

Konkurs

Wydarzenia, wydarzenia, wydarzenia, czyli nasze co, gdzie, kiedy współtworzone przez Was.

Wydarzenia i szkolenia

Partnerzy

 

nowosci_szczegoly2.php